Jarabin Kinga írása


Fűszernövények

A kereskedelemben kapható szárított fűszerek praktikusak ugyan, de illatuk és ízük nem hasonlítható a frissen szedett fűszernövények aromájához. Éppen ezért a konyhakert egy részét érdemes fenntartani e különleges növényeknek. A fűszernövényeket cserépben és virágföldben is tarthatjuk.

Tudtad, hogy ha illatos fürdőt akarsz venni, nem szükséges habfürdőt vásárolnod? Elegendő, ha kis vászonzacskóba egy maréknyi rozmaringot teszel, és ezt helyezed a fürdőkádba. Máris kész az illatos, élénkítő hatású fürdő.

Melyiket mire használhatjuk?

Tárkony – Szibériai eredetű három-négy éves cserje. Hazánkban is termesztik. A kellemes illatú tárkony levele gazdag A- és C-vitaminban, teája étvágyjavító és emésztést serkentő hatású. Ételízesítőként savanyúságokhoz, mártásokhoz adják. A tárkony meleg fekvésű, kissé nyirkos, középkötött talajt igényel.

Torma – Termesztése kissé emlékeztet a burgonyáéra, de a gyökereket késő ősszel, télen szedik ki a földből. Legjobban homok-talajon nevelhető. Hagyományos elkészítési módja az ecetes reszelt torma, de gyakran keverik mustárhoz is. Gyógyhatása is van.

Bazsalikom – palántáját májusban kell kiültetni, majd augusztusban válik érett növénnyé. Mind frissen, mind szárítva felhasználható mártások, levesek és saláták ízesítésére.

Kakukkfű és rozmaring – Mindkét növény melegkedvelő. Palántáról nevelhetők, amelyet májusban kell kiültetni. A levelüket sült húsok ízesítésére használják. A kakukkfű teája enyhíti a köhögést, míg a rozmaring főzete bevált háziszer gyomorrontás ellen. A rozmaringot számos hatóanyagának (B-vitamin, kámfor, aszkorbinsav, béta-karotin) köszönhetően remek fejfájás csillapítóként tartják számon. Serkenti az agy vérkeringését, így fokozza az agy vérellátását, csökkenti a stresszt és az ebből adódó izomgörcsöket. Teakánt akár napi három csészével is fogyaszthatjuk, illóolajként masszázskrémhez is hozzáadhatjuk egy kis levendulával együtt, mivel fokozzák egymás hatását. (Alkalmazása várandósság, magas vérnyomás és epilepszia esetén nem ajánlott!)

Metélőhagyma vagy snidling – A palántákat április elején kell kiültetni, egy kötegbe öt palánta kerüljön, a kötegek távolsága 10 cm legyen. Az érett snidling májustól októberig gyűjthető. Edényben is nevelhető. A szendvicsek, saláták és a rántotta kiváló ízesítője.

Petrezselyem – A márciusi magvetésből májusra kifejlett növényeket kapunk. A sorok távolsága 30 cm legyen. A petrezselyem zöldje elsősorban levesek és burgonya ízesítésére szolgál, de gyakran adják salátákhoz is.

Tudtad?

A jó konyha elengedhetetlen kelléke a snidlinggel összekötött kakukkfű-babérlevél-petrezselyem csokor, amelyet különféle levesek és húsételek ízesítéséhez használnak.

A tárkonyt esztragonnak is nevezik. A francia eredetű kifejezés a sárkány szó torzításából ered (szó szerint jó sárkány), mivel valaha a tárkony főzete volt az egyetlen orvosság a májbántalmak ellen.


Tárkonyos csirke receptje

Hozzávalók 4 személy részére:

Elkészítés:

Figyelem! A keveréknek nem szabad forrnia, és a keverést közben nem szabad abbahagyni!

Jó étvágyat!


Gyógynövények

A gyógyszerek szerepét a 19. századig a gyógyfüvek játszották. Ma újra felfedezik és sűrűn használják a mellékhatások nélkül alkalmazható gyógynövényeket, amelyek nemegyszer hatékonyabbak a tablettáknál is. A gyógynövényeket leginkább főzet (gyógytea) formájában fogyasztják. A gyógyteák egészségjavító hatásukon túlmenően sokszor igen kellemes illatúak és ízűek.

Háromlevelű citromcserje – Kis cserje, levelei erősen citromillatúak. Márciusban kell kiültetni a palántát, télen a fagy miatt le kell takarni. Friss levele mentával keverve igen jó illatú teát ad. Már egyetlen levél is kellemes citromízt kölcsönöz a teának. Szintén citromillatú cserje a nálunk főként a temetőkben ültetett istenfa. A citromcserje közeli rokona a vasfű, mely már az ókorban is híres volt a neki tulajdonított gyógyító hatásáról. A vasból készült fegyverek ejtette sebek elleni legjobb szernek tartották. Innen ered a neve is. Hazánkban melegebb fekvésű helyek gyakori gyomnövénye.

Hárs – A kellemes ízű és illatú gyógytea a hársfa virágából készül. Nyugtató hatású, ha lefekvés előtt fogyasztják, helyettesíti az altató hatását. A városi parkokban vagy fasorokban álló fákról azonban nem érdemes virágot gyűjteni, mert erősen szennyezettek lehetnek!

Kamilla vagy orvosi székfű – Az egyik legismertebb gyógynövényünk, mely nagyobb tömegben csak az Alföld szikes területein nő. A kamillavirágot a virágzás időszakának közepén kell gyűjteni. Kissé kesernyés főzetét külsőleg a szem borogatására, belsőleg gyomor- és bélbántalmak ellenszereként használják.

Menta – Erőteljes, 80 cm magasra is megnövő, dúsan ágas növény, levelei illóolaj tartalmúak, jellegzetes illatúak. Nedves helyre kell ültetni, szárazság idején bőséges öntözést igényel. A mentából nemcsak nagyszerű tea készíthető, hanem sütemények és mártások készítéséhez is felhasználható.

Borsmenta – Minden formájában görcsoldó, idegnyugtató, izomlazító, fájdalomcsillapító hatással bír. Jól kombinálható citromfűvel, ami fokozza nyugtató hatását. Enyhébb tenziós fejfájás ellen remek megoldás lehet. Hűsít és felpezsdíti a vérkeringést.

Fontos! 1 éves korig TILOS mentoltartalmú készítményeket (pl. menta, borsmenta) készítményeket alkalmazni, mert szív- és légzésbénulást okozhat! Illóolajnak használva 5 év alatti kisgyermekeknél sem ajánlott! Arra érzékeny egyéneknél gyomornyálkahártya-gyulladást vagy csalánkiütést okozhat!

Tudtad?

A hosszú gyaloglástól elfáradt lábad felfrissül, ha levendula főzetébe áztatod. A levendula enyhíti az izomhúzódás fájdalmait is.

Az egyiptomi piramis belsejében kutatók olyan papiruszt találtak, amelyen számos gyógytea receptje szerepelt. Az ókori tudósok az elkészítés mellett a tea gyógyhatásait is feltüntették.

Ha pattanásos vagy, mosd le magad minden nap mentatea főzettel. Bőröd ettől friss lesz és illatos.

Ha fáj a torkod, öblögesd mézzel édesített kamillateával.

Levendula

A Földközi-tenger mellékéről származik, nálunk is nagyban termesztik. A palántákat tavasszal kell kiültetni, majd a 15 cm-es növényeket visszavágni, hogy jobban bokrosodjanak. Szárított virágcsokrát molyűzőnek, a virágból nyert illóolaját főként illatszerek készítésére használják.

A levendula gyógyhatását a népi és a tudományos gyógyászat is elismeri. Pompás színét és ízét még ételekben is felhasználhatjuk. Nézzük meg, hogyan!

A levendula antibakteriális, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, nyugtató, keringésjavító, immunrendszer erősítő, fájdalomcsillapító és gombaölő hatású. Epeműködést fokozó hatása miatt a levendula puffadás és emésztési zavarok ellen is hatékony gyógyteaként elkészítve, illetve szárított levendulával megszórt görög (natúr) joghurtot is bátran fogyaszthatunk, mivel jótékonyan hat a belekre.

Stressz és alvászavarok esetén is érdemes a levendulához fordulnunk. Illóolajként párologtathatjuk, vagy csepegtethetjük fürdővízbe is.

Fontos! A levendula illóolaj kis mennyisében nyugtató hatású, túladagolva azonban felpörget!

Nyugodt alváshoz levendulával töltött párnát is választhatunk. Csökkenti a pulzusszámot, a vérnyomást, javítja az agy vérellátását, így hamarabb tudunk ellazult állapotba kerülni egy fárasztó nap után és még a fejfájásunkat is enyhítheti.

Levendulás borogatást használhatunk izomfájdalmak enyhítésére. Melegítsünk fel fél liter vizet egy edényben, majd adjunk hozzá 2-2 csepp levendula és borsmenta olajat. Ameddig a víz felmelegszik, masszírozzuk át talpunkat finoman, már ezzel is javítva a vérkeringést. Ha összekevertük az illóolajokat a vízzel, helyezzünk bele egy vagy két rongyot. Hagyjuk a főzetben 5-10 percig, ezután alaposan csavarjuk ki, majd tekerjük be vele a fáradt vagy fájó testrészt. A borogatást addig cserélgethetjük, ameddig jól esik. Garantáltan sokat javít a vérkeringésünkön.

Gyógynövények gyűjtése, szárítása, elhelyezése

A gyógynövényeket reggel, a harmat felszáradása után kell gyűjteni. Tűző napon vagy közvetlenül eső után soha ne gyűjtsünk!

A csokrot fejjel lefelé akasszuk fel egy száraz, szellős helységben. A száradás rendszerint 15 napot vesz igénybe. Amikor a növények már törnek, de még nem hullanak porrá, akkor kell dobozokba tenni őket.

A szárított és feldarabolt növényi részeket a leghelyesebb széles szájú és jól záródó üvegekbe tenni. Az esetleges nedvesség megkötésére az üvegek aljára célszerű itatóspapírt helyezni. Az egyforma méretű és felcímkézett üvegedények a konyhában igen mutatósak. Az aromás illatú növények, mint a kakukkfű, rozmaring, menta csak 8-9 hónapig tárolhatók károsodás nélkül.


Olvassatok mesét!

Este a levendulás párnán összebújva elalvás előtt jó hatással van lelkünkre, mentális egészségünkre, a kötődő nevelés elengedhetetlen szertartása a meseolvasás. Sarkadi Ágnes Kapircs és gyom című kedves kis története segít megértetni a gyerekekkel, miért is fontos és hasznos a fáradtságos kerti munka, hogyan lesz egy kis kertészből igazi hős!


Forrás: Természet Nagy Enciklopédia – Passage kiadó, egeszsegkalauz.hu

Képek: pixabay.com


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Megszakítás