
A fesztiválok lehetőséget nyújtanak vallási vagy kulturális hagyományok megünneplésére. Mindenekelőtt azonban kiváló alkalmak bulizásra. Magyarországon is számos fesztivál kerül megrendezésre nyaranta: Sziget, Fazen, Tábor Fesztivál, Balaton Sound és még sorolhatnám. De nézzünk körül a nagyvilágban, milyen témák és események ihlették meg az embereket egy-egy nagyobb fesztivál megszervezésére.
Karnevál, pl. Rio de Janeiró-i, általában hatalmas felvonulás, amelyre közvetlenül a nagyböjt (keresztény húsvétot megelőző és mértékletes táplálkozást kívánó időszak) kezdete előtt kerül sor.
Főbb karneválok helyszínei:
- Mardi Gras, New Orleans USA
- Kuba
- Jamaica
- Haiti
- Maztenango, Kolumbia
- Panama
- Barranquilla, Kolumbia
- Trinidad
- Francia Guayana
- Amboto, Ecuador
- Cajamarca, Peru
- Oruro, Bolívia
- Indonézia
- Brazília tengerparti városai
- Montevideo, Uruguay
- Köln, Németország
- Binche, Belgium
- Notting Hill, London, Egyesült Királyság
- Ovar, Portugália
- Velence, Olaszország
- Madeira
- Santa Cruz, Tenerife
- Zöld-foki-szigetek
- Málta
- Rijeka, Horvátország
- Pátra, Görögország
- Limassol, Ciprus
- Goa, India
- Asakusa-negyed, Tokió
- Debrecen, Magyarország
Kínai újév. A tél végének megünneplésére rendezik meg Kínában a Tavaszi Fesztivált, amely során lámpásokkal és kínai sárkányokkal vonulnak fel az utcákon. A családok kitakarítják a házukat, hogy a balszerencsétől megszabaduljanak, és így üdvözöljék az új évet. Minden olyan országban, ahol jelentős kínai közösség él, megrendezik ezt a fesztivált:
- Vancouver, Kanada
- San Francisco, USA
- Toronto, Kanada
- New York, USA
- Mauritius
- Kolkata, India
- Szingapúr
- Indonézia
- Fülöp-szigetek
- Sydney, Ausztrália
- Peking
Világraszóló partik. Bizonyos fesztiválok a világ legtávolabbi pontjairól is vonzanak látogatókat. Járhatnak nagy kosszal, mint pl. a Tomatina, de ilyen megmérettetés pl. a feleségcipelés is.
A legfontosabb világraszóló partik helyszínei:
- Tulipánfesztivál – Michigan, USA – A fesztivált rendező városokat vagy a hollandok alapították, vagy nagy számban élnek ott holland telepesek leszármazottai. Az utcákat tulipánnal ültetik be, és külön erre az alkalomra tulipánkerteket alakítanak ki.
- Retkek éjszakája – Oaxaca, Mexikó – Amikor a 16. sz-ban először hoztak retket Amerikába, a piaci kereskedők, hogy népszerűsítsék az új zöldséget, szobrokat készítetek belőle. A retkek éjszakáját 1897 óta ünneplik.
- Tapati Fesztivál – Húsvét-sziget – A Tapati Fesztivál programjai között szerepel tánc, rituális éneklés, művészeti kiállítások, faragóverseny, ló- és csónakverseny, testfestés, cérnaszövő verseny (kai-kai), királynőválasztás, felvonulás, valamint a haka pei, amely során a résztvevők banánfatörzseken száguldanak le egy meredek hegyoldalról.
- Inti Raymi – Cuzco, Peru – A „Nap fesztiválja” még az inkák idejéből származik. Az emberek ilyenkor a téli napfordulót és az új év kezdetét ünneplik.
- Sajtgurító viadal – Gloucestershire, Egyesült Királyság – A fesztiválon a versenyzők egy sáros, meredek domboldalon legurított kerek sajtot próbálnak utolérni.
- La Tomatina – Bunol, Valencia, Spanyolország – A paradicsomdobáló csatát 1944 óta minden év augusztusának utolsó szerdáján rendezik meg. Ebből az alkalomból több, mint 100 tonna paradicsomot hajigálnak szét.
- Szahara Fesztivál – Tunézia – A nomád élet és hagyományok ünnepe. A programok között szerepel tevemaraton, beduin énekek, tánc és versmondás.
- Sivatagi Fesztivál – Mali – Háromnapos fesztivál a hagyományos tuareg művészet, zene és tánc jegyében. Az emberek a tevéjükkel kivonulnak a sivatagba, hogy ott a fesztivál idejére tábort verjenek.
- Fügekaktusz fesztivál – Mandela-öböl, Dél-Afrika – A tradicionális ételek ünnepének (és elfogyasztásának) napja. Ilyenkor többek között gyömbér-sör, palacsinta, potjiekos, kenyérbe töltött curry (bunny chow) és grillezett hal kerül az asztalra.
- Incwala – Szváziföld – „Az új termés ünnepén” a király sütőtököt és különböző gyümölcsöket eszik. Az emberek táncolnak és énekelnek a tiszteletére, illetve azért, hogy a szüretet áldás kísérje.
- Janmashtami – Mumbai, India – A hindu istenség, Krisna születésnapjának ünnepe. A fiúk és a férfiak felmásznak egy oszlop tetejére, hogy széttörjék az ott elhelyezett aludttejes cserépedényt, és kiöntsék a tartalmát. A legenda szerint Krisna gyerekkorában aludttejet lopott.
- Esala Maha Perahera – Kandy, Srí Lanka – Ez a tíznapos „fogfesztivál” Buddha fogereklyéjének az ünnepe, amikor Kandyben táncosok, akrobaták és tűzzsonglőrök lépnek fel, az utolsó napon pedig díszbe öltöztetett elefánt viszi körbe a fogat.
- Feleségcipelő bajnokság – Sonkajarvi, Finnország – A férfi versenyzőknek egy akadálypályán kell keresztülcipelniük a feleségüket. A győztes jutalma a felesége súlyának megfelelő mennyiségű sör. (Azoknak a pároknak, akik szívesen megmérettetnék magukat, de nem szeretnének Finnországig utazni, árulom el, hogy hazai futóversenyen is elérhető versenyszám a feleségcipelés. A jutalom természetesen itthon is a feleség súlyának megfelelő sör.)
- Baltáj – Tatársztán, Oroszország – A baltáj „mézünnepet” jelent. A kaszálás időszaka ezzel a fesztivállal veszi kezdetét, és ilyenkor az a szokás, hogy nyírfaleveleket aggatnak egy medvére.
- Boryeongi Iszapfesztivál – Boryeong, Dél-Korea – Ezen az 1998-ban elindított maszatos fesztiválon az emberek egymást kenik be iszappal, amely állítólag a bőr számára hasznos ásványi anyagokat tartalmaz.
- Ava-odori – Tokushima, Japán – Az Ava-odori hagyománya 1586-ban kezdődött. Ekkor határozták el, Tokushima lakói, hogy a városban megépült új várat megünneplik. Napjainkban több, mint 1 millió turista keresi fel a rendezvényt, hogy megnézze a hagyományos viseletben fellépő táncosok felvonulását az utcákon.
- Húsvét Fesztivál – Bendigo, Ausztrália – Az 1871 óta folyamatosan megrendezett fesztivál a legrégebbi múltra visszatekintő ilyen rendezvény Ausztráliában. A húsvéti felvonulás részeként a világ leghosszabb kínai sárkánya, a Sun Loong is végigtáncolja Bendigo utcáit.
- Te Matatini – Új-Zéland – A maori táncfesztiválra egész Új-Zélandról érkeznek táncosok, hogy az országos döntőben megmérettessék magukat. A Te Matatini jelentése „sok arc”.
Érdekesség. Először az 1621-es aratások után tartották meg a Hálaadást Kanadában és az Amerikai Egyesült Államokban. Az őszi betakarítások ünnepén pulykát szolgáltak és szolgálnak fel azóta is. Az Egyesült Államokban a Hálaadás napján több, mint 45 millió pulykát tálalnak fel, Kanadában további 3 millió pulyka esik áldozatául az ünnepnek.
J.K.
Forrás: Mi és hol van a világon? – HVG Könyvek